Hai să ne bucurăm de teatru la Festivalul de Teatru Toma Caragiu

23 octombrie 2017
festivalul-de-teatru

Ne-am obișnuit deja ca în fiecare toamnă Ploieștiul să devină gazda teatrelor naționale și independente, dar și a iubitorilor de teatru și cultură.

Cea de-a 7-a ediție a Festivalului de Teatru Toma Caragiu va avea loc în perioada 31 octombrie – 5 noiembrie 2017 așa că, ne-am alăturat organizatorilor în demersul lor de a face cunoscut acest eveniment și vă invităm să ne bucurăm împreună de piese de teatru excepționale.

Piesele se vor juca atât la sediul teatrului, cât și la Casa de Cultură a Sindicatelor, în noua sală a Teatrului pentru Copii ,,Ciufulici” și la Bearăria Teatrului.

Vino și ocupă-ți locul!

Vezi mai jos programul spectacolelor:

Marti 31 octombrie
18:30 - Soldatul de ciocolata (sau Armele si omul) – de George Bernard Shaw
Regia: Andrei Serban
Scenografia: Anka Lupes.
Cu: Sabrina Iaschevici, Antoaneta Zaharia, Alina Berzunteanu, Alexandru Papadopol, Cezar Antal, Constantin Cojocaru, Catalin Babliuc, Dimitrii Bogomaz (Teatrul Odeon Bucuresti)
Locația: Sala Teatrului Toma Caragiu

21:00Idolul si Ion Anapoda - dupa George Mihail Zamfirescu
Regia: Mariana Camarasan si Toma Danila
Scenografia: Vladimir Turturica
Cu: Oana Pellea, Richard Bovnoczki, Florina Gleznea, Cristina Casian, Istvan Teglas (Centrul Cultural ARCUB)
Locația: Sala Teatrului pentru Copii

Miercuri 1 noiembrie

18:30Umbre – de Marilia Samper
Regia: Vlad Cristache
Scenografia: Vlad Cristache.
Cu: Mariana Mihut, Victor Rebengiuc, Ana Ciontea, Gheorghe Visu, Mircea Rusu, Gavril Patru, Alexandra Salceanu, Emilian Mârnea (Teatrul National Bucuresti)
Locația: Sala Teatrului Toma Caragiu

 
21:00N-ai tu treaba! – de Catalin Stefanescu după Danila Prepeleac de Ion Creanga
Regia: Alexandru Dabija
Scenografia: Alexandru Dabija
Cu: Marcel Iures, Alexandru Voicu, Andrei Seusan (Teatrul ACT Bucuresti)
Locația:Sala Teatrului pentru Copii

Joi 2 noiembrie
18:30 – O mie de motive - după “Every Brilliant Thing” de Duncan Macmillan,
Regia: Horia Suru
Cu: Florin Piersic jr (Teatrul Point Bucuresti)
Locația:Sala Teatrului Toma Caragiu

20:30 – Kimberly – de David Lindsay-Abaire,
Regia: Andreea Vulpe,
Scenografia: Cristina Milea.
Cu: Virginia Mirea, Mihaela Teleoaca, Vlad Birzanu, Laura Cret, Ioan Coman (Teatrul de Comedie)
Locația: Sala Teatrului pentru Copii

Vineri 3 noiembrie

18:30 – Rovegan – text Catinca Draganescu
Regia: Catinca Draganescu
Cu: Mihaela Teleoaca, Silvana Negrutiu si Valentina Zaharia (Centrul de Teatru Educational REPLIKA)
Locația: Sala Teatrului pentru Copii

18:30 – Sanziana și Pepelea – de Vasile Alecsandri
Regia: Alexandru Dabija
Scenografia: Cristian Rusu
Cu: Anca Hanu, Miriam Cuibus, Angelica Nicoara, Irina Wintze, Diana Buluga, Adriana Bailescu, Patricia Brad, Matei Rotaru, Ionut Caras, Radu Largeanu, Cristian Grosu, Adrian Cucu, Catalin Herlo, Dragos Pop, Cristian Rigman, Miron Maxim, Silvius Iorga, Mihnea Blidariu (Teatrul National „Lucian Blaga” Cluj-Napoca)
Locația: Casa de Cultura a Sindicatelor

20:30 – Iarna - de Jon Fosse,
Regia: Mihai Maniutiu,
Scenografia și costumele: Adrian Damian.
Cu: Catrinel Dumitrescu, Andrea Gavriliu, Andi Vasluianu, Stefan Lupu (Teatrul Nottara Bucuresti)
Locația: Sala Teatrului Toma Caragiu

22:00 – Concert Ethnotic
Cu: Irina Sarbu (voce), Cezar Cazanoi (flaut si caval), Capriel Dedeian (chitara), Anatol Cazanoi (tambal si clapa), Laurentiu Horjea (bas) si Dragos Mihu (tobe)
Locația: Beraria Curtea Berarilor

Sâmbătă, 4 noiembrie
18:30 – Suntrack (In cautarea sunetului pierdut intr-un oras cu soare)
Scenariul si regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Cu: Alin Florea, Narcisa Novac, Corina Georgiana Bors, Valentin Terente, Andreea Rahaianu, Mihai Jalba, Andrei Moraru, Doru Ciutacu, Florin Stan, Nadejdea Isac, Nigeri Caramanli (Teatrul Maria Filotti Braila)
Locația: Sala Teatrului Toma Caragiu

20:30 – Oscar si tanti Roz – de Eric-Emmanuel Schmitt
Regia: Petru Vutcarau
Scenografia: Tatiana Popescu
Cu: Ala Mensicov, Stefan Bourosu, Anatol Guzic, Laurentiu Vutcarau, Inna Colbasiuc, Valeria Gartan, Iuliana Vornicescu, Dan Melnic, Liuba Roman, Adriana Bitca, Dumitru Mamei, Maxim Chiriac, Artiom Perciun, Natalia Prodan (Teatrul National „Eugene Ionesco” Chisinau)
Locația: Casa de Cultura a Sindicatelor

21:30 – Concert Zoom Trio & Lacramioara Bradoschi si Ion Radu Burlan – invitat special
Cu: Relu Despa (tobe), Andrei Frincu (contrabas), Cristian Duca (pian), Lacramioara Bradoschi (voce) si Ion Radu Burlan (voce)
Locația: Berăria Curtea Berarilor

22:30 – Zic-Zac – de Andrea Gavriliu
Regia: Andrea Gavriliu
Scenografia: Andreea Sandulescu
Cu: Andrea Gavriliu, Stefan Lupu, Gabriel Costin (Godot Cafe Teatru Bucuresti)
Locația: Sala Teatrului pentru Copii

Duminica 5 noiembrie

11:00 – d’ECOurage – scenariul Andrea Gavriliu
Regia Andrea Gavriliu
Scenografia: Valentin Codoiu
Cu: Andreea Banica, Norbert Boda, Nicole Burlacu, Alexandru Chindris, Robert Danci, Blanca Doba, Radu Dogaru, Denisse Moise, Alexandru Popa, Dan Pughineanu, Irina Sibef, Cosmin Stanila, Maria Teisanu (Teatrul National „Lucian Blaga” Cluj-Napoca)
Locația: Esplanada Palatului Culturii

17:00 – Leul Ra – de Cezar Ghioca si Marius Popa
Regia: Cezar Ghioca
Scenografia: Raluca Alexandrescu
Cu: Ciprian Teodorescu, Dalma Kovacs, Paula Rotar, Sebastian Marina, Mirela Bucur, Elena Popa, Claudia Ardelean, Sergiu Alius, Mona Codreanu, Liviu Popa, Costi Apostol (Teatrul „Andrei Muresanu” Sf.Gheorghe)
Locația: Sala Teatrului pentru Copii

18:30 – Unchiul Vanea – de A.P. Cehov
Regia: Sanziana Stoican
Scenografia: Valentin Varlan
Cu: Ioan Coman, Ana Cretu, Cristian Popa, Madalina Anea, Paul Chiributa, Oxana Moravec, Lucia Stefanescu Niculescu, Ion Radu Burlan, Madalina Cobzaru (Teatrul Toma Caragiu Ploiesti)
Locația: Sala Teatrului Toma Caragiu

 

Property of

Urmărește-ne și pe

Abonează-te la newsletter

Urmărește-ne și pe

Abonează-te la newsletter

Property of